Krynica Morska

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Krynica Morska to malownicza miejscowość, położona w województwie pomorskim i powiecie nowodworskim. Jest częścią Mierzei Wiślanej, która znajduje się pomiędzy Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym. Miasteczko ma nieco ponad 1300 mieszkańców, a ciekawostką jest, że jest to gmina o najmniejszej liczbie zamieszkałych w Polsce.

Urokliwe tereny, zewsząd oblane wodą w pełni zasługują na to, by zostać objęte ochroną Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Zachodnia część Krynicy należy z kolei do rezerwatu przyrody "Buki Mierzei Wiślanej". Na szczególną uwagę, pod względem przyrodniczym, zasługują tutaj wydmy, a jedna z nich - Wielbłądzi Grzbiet - pozwala na obejrzenie z góry jednocześnie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego.

Nie brakuje tu atrakcji, zarówno dla aktywnych jak i tych preferujących bierny wypoczynek. Unikalne w skali kraju walory krajobrazowe zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek, a każdych wakacji ma tu miejsce wiele eventów i wydarzeń kulturalnych: Bursztynowe Lato, Spotkania Turystyczne Study Press, Dni Morza itp.

Bogata baza noclegowa obejmująca zarówno pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe jak i kwatery prywatne pozwala na wybór odpowiedniego miejsca na nocleg dla każdego.

Mimo, że Krynica znajduje się na niezbyt dogodnym transportowi terenie, to jednak nie przeszkadzało to, by powstał tutaj przystanek PKS - dojazd jest więc jak najbardziej możliwy, lecz tylko od strony zachodniej. Na wschodzie natomiast jest już granica z obszarem Rosji, której nie ma możliwości przekroczenia. Nie będzie problemu zapuścić się tu także autem - do Krynicy Morskiej prowadzi droga wojewódzka 501.

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o Krynicy Morskiej (Kahlberg),pochodzi z XIII w. Już wtedy wiódł przez nią szlak handlowy z Gdańska do Królewca w Sambii. Z czasem powstała tu karczma, w której zatrzymywali się kupcy, waganci i najemni rycerze. Żaden z nich w najśmielszej wyobraźni nie oglądał jednak miejscowości jako morskiego kurortu. Taka perspektywa jej rozwoju zaczęła się kształtować dopiero w XIX w.

W 1840 r. pięciu zamożnych kupców z Elbląga wpadło na pomysł, że po Zalewie Wiślanym, między Elblągiem a Królewcem mogłyby kursować statki. Skoro tak, to dlaczego nie między Elblągiem a Kahlbergiem? Rok później do miejscowości zawinął parowiec z pierwszymi letnikami na pokładzie. Z roku na rok wycieczki owe cieszyły się coraz większym powodzeniem. Fakt ten zachęcił zawiązane do zorganizowania żeglugi po Zalewie Wiślanym konsorcjum, do wybudowania w Kahlbergu pierwszej, nastawionej na obsługę gości willi. Z czasem powstawały kolejne budynki, zbudowano molo i łazienki oraz uruchomiono zakład oferujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej.

W okresie od 1945 do 1958 r. Krynica nazywana była Łysicą, jednak nazwa ta nie zakorzeniła się na dobre w użytku.

Dzisiaj w miejscowości, która w 1991 r. uzyskała prawa miejskie, działa szereg hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, campingów i pól namiotowych o różnym standardzie i zróżnicowanych cenach. Miasto z uwagi na swój mikroklimat, obfite zalesienie, duże nasłonecznienie oraz występujące tu wody mineralne, w tym cieplice, stara się o status uzdrowiska.


Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja