Muzeum Wisły

Zamiejscowa filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, z bogatą ekspozycją poświęconą największej i najważniejszej polskiej rzece. Muzeum Wisły w Tczewie prezentuje Królową Polskich Rzek zarówno pod kątem przyrodniczo-ekologicznym, jak też w aspektach historycznych i gospodarczych.

Bodaj najszerzej przybliżaną kwestią spośród szerokiego wachlarza tematów jest tzw. złoty wiek spławu wiślanego, który przypada na okres od XVI do XVIII stulecia. Wtedy to do Gdańska Wisłą transportowano wiele dóbr i towarów - przede wszystkim zboże, w końcu Polska nosiła zaszczytne miano Spichlerza Europy. W tczewskim Muzeum Wisły można poznać m.in. najważniejsze typy dawnych statków, charakterystyczne cechy topograficzne rzeki czy realia pracy flisaków.

Na szczególną uwagę zasługują wiekowe zabytki (z 10-metrową łodzią towarowo-pasażerską typu bot na czele), wierne modele pływających po Wiśle jednostek oraz instalacje multimedialne - częściowo interaktywne, co powinno być nie lada atrakcją dla dzieci. Ponadto Muzeum Wisły posiada rozbudowaną, składającą się z ok. 10 rozmaitych programów ofertę lekcji muzealnych dla maluchów i młodzieży szkolnej, od lat 3 do klas ponad ponadpodstawowych.

Warto dodać, że placówka mieści się w zabytkowym kompleksie przemysłowym z XIX wieku. Siedzibą Muzeum Wisły w Tczewie od samego początku istnienia instytucji, to jest 1984 roku, jest dawna Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Kelcha - w czasie II Wojny Światowej zaadaptowana na obóz przejściowy, a później przekształcana w zakłady produkujące zupełnie inne rzeczy, np. wojskowy sprzęt optyczny czy artykuły AGD.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 26.08.2019 15:07

No, no, kolejne muzeum w Tczewie, tym razem Muzeum Wisły. Faktycznie Tczew się opłaca wybrać jako destynację na wakacje.

Dodaj komentarz