Muzeum Bursztynu Bursztynowa Komnata

Skoro na plażach w tym rejonie Zatoki Gdańskiej wprost roi się od mniejszych i większych bursztynów, powstanie muzeów poświęconych “Złotu Bałtyku” jest całkowicie naturalne. Jedną z ciekawszych placówek jest prywatna “Bursztynowa Komnata” w Stegnie.

Bogata kolekcja powstała w ciągu -nastu, -dziesięciu lat pracy bursztynnika Wojciecha Głodzika. Zróżnicowana ekspozycja pozwala poznać szereg interesujących kwestii związanych z jantarem, w tym odróżniać prawdziwą zastygłą żywicę od chemicznych podróbek i tzw. bursztynu sprasowanego. Oczywiście nie może zabraknąć opowieści o legendarnej Bursztynowej Komnacie - kompletnego wystroju pałacowego pomieszczenia pałacu Fryderyka I, wykonanego w Gdańsku w całości z amberu.

Zbiór unikatowych okruszyn, kamyczków i solidnych bryłek bałtyckiego bursztynu oraz wykonanych z jego użyciem wyrobów - głównie biżuterię i dekoracje - podzielono na kilka działów tematycznych:

  • Inkluzje
  • Kolory bursztynu
  • Bursztyn i wagi
  • Bursztynnictwo
  • Historia bursztynu
  • Rzeźby i modele

“Bursztynowa Komnata” otwiera swe podwoje od maja do września.

Gdyby kogoś bardziej interesowała architektura niż “płonące kamienie”, może skupić się na oglądaniu budynku. Siedziba muzeum to wiernie zrekonstruowany domek podcieniowy. Takie konstrukcje były powszechne na Żuławach kilka stuleci temu, a te które przetrwały do dzisiejszych czasów to wartościowe zabytki.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 4.09.2019 15:57

Ale czad, już nie mogę się doczekać aż tam pójdę, jadę w okolice na urlop w przyszłym tygodniu i na pewno odwiedzę Muzeum Bursztynu!

Dodaj komentarz