Muzeum Bursztynu

Gdańsk szeroko promuje się jako jedna ze światowych stolic bursztynu. I ma ku temu wszelkie podstawy, biorąc pod uwagę historię miasta - a zwłaszcza tradycje handlowe - oraz współczesne konferencje, branżowe targi i podobne działania. Natomiast gdańskie Muzeum Bursztynu bardzo dokładnie pokazuje, czym właściwie jest “Złoto Bałtyku” i jaką rolę odgrywało na przestrzeni dziejów.

Placówka powołana do życia w 2006 roku dysponuje niezwykle licznymi i wartościowymi zbiorami. Od wszelkich naturalnych form bursztynu - w tym inkluzji z zamkniętymi w bryle roślinami i zwierzętami - po kunsztowne wyroby rzemieślnicze. Spośród całej tej biżuterii, ozdób i przedmiotów codziennego użytku w Muzeum Bursztynu wyróżniają się dwie kategorie przedmiotów. Te najstarsze, pochodzące z neolitu i starożytności, a także najpiękniejsze - wytworzone w “złotym okresie” Gdańska, przypadającym na XVI-XVII wiek. Warto też zobaczyć nowoczesną ekspozycję multimedialną, przenoszącą odwiedzających do bursztynowego lasu… albo na współczesny pokaz mody.

Trzeba również wspomnieć o drugiej ze stałych wystaw Muzeum Bursztynu w Gdańsku. To specjalnie zaaranżowane cele więzienne, demonstrujące dawne sposoby postępowania z wszelkiej maści złoczyńcami, bandytami, wyrzutkami i biedakami. Nie brakuje przy tym zbioru narzędzi pracy oprawców, są też autentyczne dokumenty ze sprawy sądowej i filmu dokumentalne. Takie nietypowe zestawienie bursztynnictwa z więziennictwem wynika z lokalizacji instytucji.

Muzeum Bursztynu, będące filią historycznego Muzeum Gdańska, mieści się w tzw. Zespole Przedbramia ulicy Długiej. To zabytkowy kompleks, niegdyś jeden z istotniejszych elementów miejskich fortyfikacji obronnych. Tworzą go Katownia, Wieża Więzienna oraz Szyja z Domem Więziennym. Pod względem architektonicznym stanowi mieszankę stylu gotyckiego i flamandzkiego renesansu.

Są jednak plany, aby Muzeum Bursztynu w Gdańsku przenieść w inne miejsce, które zapewni więcej przestrzeni wystawowej dla jednej z najczęściej odwiedzanych przez turystów ekspozycji. Jedną z rozważanych lokalizacji jest Wielki Młyn, który po definitywnym zamknięciu galerii handlowej przeszedł pod zarząd Muzeum Gdańska.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 29.08.2019 16:03

Gdańsk słynie z bursztynu na cały świat, piękne jest to "złoto". W Muzeum Bursztynu nie byłe, ale wybieram się do Jantaru to zajadę i do Gdańska coby zobaczyć ta cudną wystawę.

Dodaj komentarz