Góra Pirata

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wzniesienie położone mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Piaskami i Krynicą Morską. To jedno z najwyższych wzgórz na całej Mierzei Wiślanej - sięga 40 metrów nad poziomem morza. Na szczycie Góry Pirata stoi prosta, drewniana wieża widokowa. Bardzo chętnie korzystają z niej amatorzy birdwatchingu, "polujący" z lornetkami na żyjące w okolicach rzadkie gatunki ptaków.

Niebywale urokliwe pejzaże Zalewu Wiślanego oraz Morza Bałtyckiego to podstawowy, acz nie jedyny powód by przespacerować się w to miejsce. Drugim jest interesująca legenda, dzięki której wzgórze zyskało swoją nazwę.

Otóż kilka stuleci temu Mierzeja Wiślana nie stanowiła pasma stałego lądu - było tu kilka samotnych wysepek i zdradliwe mielizny. Nic dziwnego, że taki teren upodobali sobie piraci. Jako własną kryjówkę, doskonały punkt obserwacyjny i naturalną zasadzkę na statki wyładowane dobrami. Jeden z kapitanów - znany miejscowym jako Stary Pirat - miał tutaj zakopać swój wielki skarb zdobyty na bałtyckich wodach oraz splądrowanych osadach i miastach.

Ile prawdy tkwi w tej opowieści, należy ocenić zgodnie z własnym sumieniem.

Mini przewodnik

Punkt widokowy na jednym z najwyższych (40 metrów n.p.m.) wzniesień w całym regionie. Podziwianie walorów przyrodniczych Żuław i Mierzei Wiślanej ułatwia drewniana wieżyczka. Według miejscowych legend, stoi ona w przybliżonym miejscu, w którym “dorobek” swojego życia ukrył Stary Pirat - postrach bałtyckich wód oraz miast handlowych sprzed kilku stuleci.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja