Finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu

Odbywające się od 1999 roku, Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, są największą imprezą na terenie Jantaru i okolicy. Organizatorami są Urząd Gminy Stegna i Rada Programowa. W promocji imprezy bierze czynny udział Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

W przeszłości Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu zaszczytnym tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego w 2004 roku. Na terenie całego Pomorza odbywają się eliminacje, a zawsze w Jantarze finał.

Bursztyn po litewsku to jantar. Nazwa kąpieliska nadmorskiego pochodzi właśnie od tego, co morze obficie wyrzuca na brzeg. Innymi nazwami bursztynu były amber, elektron i elektrum. Ludzie niemal zawsze chcieli go posiadać. W czasie pobytu w Jantarze, jego zdobycie nie jest takie trudne - nie tylko w trakcie zawodów.

Jantar - bursztyn jest kopalną, zastygłą żywicą drzew iglastych. Od dawna największym wzięciem cieszy się bursztyn bałtycki, nazywany także sukcynitem. Z kolei określenie bursztyn pochodzi od jego niemieckiej nazwy "bernstein" (którą można przetłumaczyć jako "kamień, który płonie"). To "złoto z morza" ma również właściwości lecznicze. Stosuje się je w litoterapii, przy chorobach gardła i tarczycy, dolegliwościach reumatycznych... a także od wieków w medycynie ludowej. Nie wspominając już o tym, iż w trakcie poszukiwania i zbierania bursztynów wdycha się porządne dawki jodu, co czyni tę czynność zdrową po wielokroć.

Poza tym naszyjnik z samodzielnie znalezionych bursztynów dla każdego wczasowicza będzie wyjątkową pamiątką. Albo wyszukanym prezentem dla ukochanej, drogiej sercu osoby.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Jak chwalą się lokalne władze - to już patentowa impreza Gminy Stegna. Eliminacje odbywają się w wielu miejscowościach na polskim wybrzeżu, natomiast finałowa rozgrywka tradycyjnie już ma miejsce w Jantarze. W końcu nazwa zobowiązuje. Jak widać, przeczesywanie okolic plaży w poszukiwaniu bursztynu może być nie tylko rekreacją, ale i sportową rywalizacją.

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz