Europejskie Centrum Solidarności

Jedno z najważniejszych muzeów na mapie Trójmiasta, Polski, Europy, a może i nawet całego Zachodu. Europejskie Centrum Solidarności po prostu musiało powstać w Gdańsku. Przecież to tutaj narodził się wielki ruch społeczny, który miał niebagatelny wpływ na upadek komunizmu na naszym kontynencie.

Nowoczesna, szeroko wykorzystująca nowe zdobycze technologii ekspozycja ma zarówno w atrakcyjny sposób prezentować historię współczesną, jak też krzewić ideały stojące za Solidarnością i innymi ugrupowaniami opozycyjnymi wobec powojennych reżimów sowieckich. Kultura dialogu, otwarte i solidarne społeczeństwo, demokracja - oto misja, jaką stawia przed sobą Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wystawę stałą ECS podzielono na 7 części. W każdej z sal zgromadzono mnóstwo zdjęć i innych materiałów dokumentalnych oraz przedmiotów z epoki - za każdą z tych rzeczy kryje się jakaś intrygująca historia. Są też stanowiska interaktywne, w taki bądź inny sposób przybliżające realia czasów słusznie minionych. Oczywiście w Europejskim Centrum Solidarności systematycznie urządzane są kolejne wystawy czasowe. A także konferencje historyczno-naukowe, wykłady, warsztaty, zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej… Ponadto ECS posiada rozbudowaną bibliotekę publiczną z książkami, filmami, nagraniami dźwiękowymi czy Wydział Zabaw - specjalną strefę dla dzieci.

Pomysł powołania instytucji, która przypominałaby historię NSZZ Solidarność, na dobre ugruntował się w 1998 roku, kiedy to powołano stosowną fundację. W 25. rocznicę Porozumień Sierpniowych uroczyście podpisano Akt Erekcyjny ECS, a dwa lata później przedstawiono konkretny program nowej instytucji kultury. Jednocześnie podjęto decyzję o wybudowaniu nowej, stosownej do rangi muzeum siedziby.

Nowy, imponujący gmach Europejskiego Centrum Solidarności otwarto w 2014 r., po 3 latach prac. Na samym szczycie budynku znajduje się taras widokowy, a w środku znalazło się też miejsce na całoroczny ogród zimowy - przeznaczony do wypoczynku, spotkań towarzyskich oraz działalności artystycznej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 30.08.2019 14:13

O ciekawe miejsce. DO tego Centrum Solidarności chyba warto się wybrać żeby zobaczyć co i jak. Będę w pobliżu to na pewno się tam pojawię i zdam relacje :)

Dodaj komentarz