Centrum Konserwacji Wraków Statków

Założony w 2016 roku oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, powstały w ścisłej współpracy z Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu w Oslo oraz Norweskim Muzeum Morskim. Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie to specyficzne muzeum żeglarstwa, w nowatorski i atrakcyjny dla zwiedzających sposób przedstawiające zarówno szczegóły konstrukcji różnych jednostek pływających, jak i tajniki pracy konserwatorów zabytków historycznych.

Główną wystawę urządzono w tzw. Magazynie Studyjnym. W strukturze tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków służy on jako nowoczesna sala ekspozycyjna. Idealna dla zabytków znacznych rozmiarów, jakimi niewątpliwie są fragmenty wielkich żaglowców czy mniejsze, ale za to całe łodzie. Na wyciągnięcie ręki czekają tutaj m.in. XII-wieczny wrak Orunia II, “Miedziowiec” z XV w. wraz z ocalałą częścią ładunku, dłubanka datowana na V-VII stulecie czy… czółno prosto z Ghany. Cała kolekcja jest niezwykle bogata i rozbudowana, a ponadto szeroko wykorzystywane są multimedialne technologie w rodzaju rozszerzonej rzeczywistości.

Drugim filarem Centrum Konserwacji Wraków Statków, do pewnego stopnia również dostępnym dla zwiedzających muzeum turystów, jest Pracownia Konserwatorska. Bardzo dobrze wyposażona, w pełni dostosowana do europejskich trendów w zakresie opieki nad historycznymi reliktami. Poza tym placówka prowadzi działania edukacyjne, skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Część warsztatów i lekcji muzealnych realizowanych jest razem z Muzeum Wisły, tak samo stanowiącym filię Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 26.08.2019 15:06

Super posunięcie, myślę, że to bardzo przydatna sprawa takie Centrum konserwacji wraków statków. Z chęcią odwiedzę to muzeum jak będę w okolicach Tczewa.

Dodaj komentarz